Ścieżka ku zrównoważonemu budownictwu: jak prefabrykaty wpływają na redukcję emisji CO2?

Prefabrykaty odgrywają istotną rolę w rozwoju zrównoważonego budownictwa, ponieważ mogą przyczynić się do redukcji emisji CO2 oraz budowy bardziej ekologicznych i energooszczędnych budynków. W tym artykule omówimy, jak proces budowy z wykorzystaniem prefabrykatów wpływa na redukcję emisji CO2 oraz jakie innowacyjne technologie OZE mogą być instalowane w takich budynkach, aby jeszcze bardziej zwiększyć ich efektywność energetyczną.

Jak powstają domy z prefabrykatów?

Prefabrykacja to proces produkowania gotowych elementów konstrukcyjnych w fabryce, które są później transportowane na plac budowy i montowane w całość. Ten proces pozwala na zredukowanie ilości odpadów, lepszą kontrolę jakości wykonania oraz skrócenie czasu budowy. Co więcej, budowa z prefabrykatów może również przyczynić się do redukcji emisji CO2 poprzez zmniejszenie zużycia energii i redukcję śladu węglowego. Domy z prefabrykatów powstają szybciej niż budynki budowane tradycyjną techniką, a zatem wpływ prowadzonych prac na środowisko i otoczenie jest mniejszy.

Ekologiczne domy z prefabrykatów z technologią OZE

Integracja systemów OZE jest kluczowym elementem ekologicznych budynków. Projekty domów z prefabrykatów od P.Homes mogą być łatwo dostosowane do różnych rozwiązań z zakresu OZE, takich jak:

  • Pompy ciepła — wykorzystanie pompy ciepła do ogrzewania i chłodzenia budynku pozwala na efektywne wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, takich jak energia geotermalna czy powietrzna.
  • Instalacje fotowoltaiczne — panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu budynku mogą produkować energię elektryczną ze słońca, co zmniejsza potrzebę korzystania z tradycyjnych źródeł energii. 
  • Rekuperacja — systemy rekuperacji pozwalają na odzyskiwanie ciepła z wentylowanego powietrza i wykorzystanie go do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń, co zwiększa efektywność energetyczną budynku.
  • Wieloobiegowe ogrzewanie podłogowe — niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe doskonale współpracuje z pompami ciepła, a dzięki zastosowaniu systemów wieloobiegowych podłogówka sprawdzi się także latem do chłodzenia pomieszczeń. Dzięki temu do chłodzenia budynku nie zużywa się energii elektrycznej.

Doskonałe parametry domów z prefabrykatów

Dom z prefabrykatów oferuje wiele zalet pod względem parametrów energetycznych i ekologicznych. Beton wykorzystywany w produkcji prefabrykatów zapewnia bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną. Połączenia modułów są szczelne, co eliminuje mostki termiczne i zapewnia wysoką izolacyjność. Dodatkowo stosowany jest styropian o grubości 28 cm lub wełna mineralna o podwyższonych parametrach przewodności cieplnej, co także zwiększa izolacyjność budynku. W domach z prefabrykatów montuje się okna trzyszybowe wielokomorowe, co przyczynia się do dalszego zmniejszenia zużycia energii.

Integracja innowacyjnych technologii OZE w połączeniu z doskonałymi parametrami domów z prefabrykatów, sprawia, że są one coraz częściej wybieranym rozwiązaniem przez inwestorów, którzy dbają zarówno o środowisko, jak i o oszczędność energii.